a وبلاگ نمایندگی سمنان - مصاحبه...
از اینکه از وبلاگ سمنان بازدید نموده اید، متشکریم... شما هم می توانید برای درمان قطعی اعتیاد و سیگار به کنگره ۶۰ نمایندگی سمنان مراجعه نمایید.آدرس : سمنان ،بلوار حکیم الهی (محلات) ،شماره تماس: 09361047633 علی عربی
مصاحبه...
پنجشنبه 28 بهمن 1395 ساعت 08:00 | نوشته ‌شده به دست داریوش فنائی | ( نظرات )

مصاحبه و آموزش؛گفتگویی صمیمی با دیده بان محترم کنگره 60 جناب آقای مجدیان در شعبه سمنانضمن عرض سلام و ادب و خیر مقدم به شما بخاطر حضور پر مهر و محبت شما در شعبه سمنانسلام لطفاً خودتان رو معرفی کنید؛ و به ما بگویید آشنای شما با کنگره به چه شکل بوده است؟
سلام علی هستم یک مسافر؛ آخرین آنتی ایکس مصرفی 5 گرم تریاک خوراکی و 20 عدد قرض؛13 ماه نیم سفرکرده باراهنمایی آقای سلامی و در ادامه آقای تراب خانی؛ رهایی 14 سال 10 ماه. آشنایی من با کنگره از طریق یکی ازسری‌های تلویزیون بوده است.

آقای مجدیان چه مدت است که در کنگره حضور دارید و چه چیز باعث ماندگاری شما در کنگره 60 شده است؟

من از روزی که وارد کنگره شدم تقریباً 17 سال است که می‌گذرد اواخر سال 79 بود که وارد کنگره شدم و در سال 81 به رهایی رسیدم و از اواسط 82 بود که مفتخر به جایگاه دیدبانی شدم؛ آن چیزی که باعث ماندن من  در کنگره شد خدمت‌های بود که شاید میگویند لیاقت اما من فکر می‌کنم خدمت‌ها بود که سر راهم قرار گرفت و این افتخاری بود که از طرف خداوند به من داده شد حالا لیاقتش را داشتم یاد نداشتم نمی‌دانم اما این‌قدر لذت‌بخش بود که یکی پس از دیگری را سعی می‌کردم هر مسئولیتی که به من داده می‌شد به بهترین نحو انجام بدهم خودم را احیاء کنم در آن خدمت.
و این را در مشارکتم هم گفتم زمانی من می‌توانم در کنگره باشم که برداشت کنم و به این شرط است که در کنگره می‌مانم یعنی چیزی در کنگره یاد بگیرم باید امروزم با فردایم فرق داشته باشد الآن من، با یک ساعت دیگرم فرق داشته باشد.


در مورد جایگاهی که در آن قرار دارید (دیده‌بانی) و سختی‌های این جایگاه کمی برایمان بگویید؟

در موردش که زیاد صحبت کردیم اما خودم هم یکی از اعضای آن هستم و نمی‌توانم از سختی‌هایش بروم چون حمل بر خودستایی می‌شود ولی هر جایگاه خدمتی در کنگره 60 سختی خودش را دارد در پیام سفر دوم هم خوانده می شو دهم سخت است هم سهل چه زمانی سخت است؟ شاید کارهای سخت است یعنی هماهنگی‌های که باید بشود یا بیرون یعنی با شغلت و یا با خانواده‌ات وزندگی خودت شاید یک سری جاهایی خیلی سخت بشود اما سهل بودنش لذتی است که می‌بری اما اگر سعی کنیم بر مبنای عمل سالم قدم برداریم که شاید از هزاران قدم وقت یک‌قدم سالم بوده یا نبوده اما من اگر سعی بکنم که قدمم عمل سالم بدهم برایم لذت‌بخش می‌شود؛ کلید آن این است که بدانم که من دارم خدمت می‌کنم یا خیانت همین‌که ببینم دارم لذت می‌برم یا نه از خدمت اگر لذت نمی‌برم قطعاً باید ببینم یک جای کار من ایراد دارد باید آن را پیدا کنم.
کنگره 60 در زندگی شما چقدر تأثیر گذاشته است؟


این‌یک سؤال کلیشه‌ای است اگر من بگویم باید روزها بنشینم و درباره این سؤال صحبت کنم که جه تأثیری گذشته؛ اما همین برایم بس است روزهای که مواد مصرف می‌کردم مثل یک خوابی بوده است برایم اصلاً احساس نمی‌کنم که قسمتی ارزندگی من بوده و بعضی وقت‌ها فکر می‌کنم اگر قرار بود به همان روال ادامه پیدا می‌کرد من کجا بودم بدنم به لرزه می‌افتد این چیزی که امروز هستم قابل‌مقایسه با هیچ‌کدام از مسیرهای که تصور می‌کردم در زندگی‌ام نیست گرچه ازنظر مادی شاید موفق‌تر از این بوده باشم ولی این چیزی که الآن به دست آوردم هیچ‌کدام از آن‌ها را نمیخوام با آن عوض کنم؛

 

حالا اینکه خداوند این لطف شامل حال ما شده کنگره را به ما نشان چطور باید از آن شکر گذار باشیم برای منه سفرا ولی یا سفر دومی؟
شکر کردن چیزی است که ما یاد می‌گیریم اگر ما شکر گذاری را از مخلوق یاد بگیرم شکر گذاری از خالق راهم یاد می‌گیریم اگر ما نتوانیم از دیگران تشکر کنیم پس از خالق خودمان هم نمی‌توانیم تشکر کنیم شکر کردن انسان چیزی است که در کتاب گفته‌شده انسان به رب و مربی خود ناسپاس است و انسان موجودی است که وقتی به بی‌نیازی می‌رسد طوقیان می‌کنم و این را کسی می‌گوید که این ماشین را ساخته و وضعیت این ماشین را بیان می‌کند این ماشین ضعف و قوطى دارد و آن این را می‌گوید اما می‌گوید مگر کسانی که ایمان آورده‌اند. ما شکر گذاری را باید یاد بگیریم باید از راهنمایمان شکر گذار باشیم از پدر و مادرمان از معلممان از همه‌کسانی که در طول زندگی چیزی به من یاد داده باید شکر گذار باشم ما همیشه از همه طلبکار بودیم همیشه می‌گفتیم وظیفه است دیگران به من خدمت بکنند؛ من کارکردم برای دیگران یا همسایه یا برای جامعه . امروز این را یاد می‌گیریم که شکر گذار باشیم.
مهم‌ترین قسمت شکر گذاری کجاست آیا من دارم می‌آیم کنگره که دینم را ادا کنم، به دیگران خدمت کنم یا کنگره می‌آیم که باخدای خود معامله کنم یا اگر من این کار را می‌کند که خدا برایم  کاری بکند؟ اگر این‌چنین باشد همه گذاراست مثل آن‌وقت که به نیت این آمدم که ترک کنم یا درمان بشوم شاید افرادی می‌گویند ما دیگر خسته شدیم در اصل آن جامه‌ای نیمه‌پر ما پرمی شود این هم به  همین شکل است فرد اول شاید به این دلیل بیاید شاید بگویید من آمدم دینم را ادا کنم من می‌آیم خدمت کنم به خاطر خودم یعنی باید این را بدانم که در آخر به خودم خدمت می‌کند شاید یک بهره‌ای به دیگران برسد اما بازهم به خودم خدمت می‌کند.

ازنظر دیده‌بانان یک شعبه خوب چگونه شعبه‌ای است؟ 

این سؤال هم خیلی کلی است چون از هر نظر می‌تواند باشد ازنظر تازه‌وارد می‌تواند باشد ازنظر جوشش می‌دوند باشد تعداد رهایی‌شان می‌تواند باشد ازنظر تعداد راهنمایی که می‌دهد می‌تواند باشد تمام مراحلش می‌تواند باشد اگر هر قسمتی خوب کار نمی‌کنم باید دانست که جایی نقص است اگر بخواهیم با یک نگاه کلی نگاه کنیم که چه شعبه‌ای خوب هستند؛ شعبه‌ای خوب هستند که پویا باشند اگر بخواهیم یک مثالی بزنم یک شعبه مثل خانه باشد و یک شعبه مثل مرداب باشد، هزینه است آب برق مکان وقتی‌که راهنما می‌گذارد همه و همه و هیچ بازدهی ندارد صدتا ورودی دارد اما رهایی ندارد اگر ده تارهایی دارد بدرد خودشان هم نمی‌خورد چه برسد به کنگره این‌ها نسبت مستقیم دارد با فروش نشریات هرچقدر فروش نشریات بیاید پایین معرکه‌گیری می‌رود بالا رهایی می‌آید پایین کیفیت رهایی پایین می‌آید خدمت گذار بودن افراد پایین می‌آید رهایی چه ازنظر کمیت و چه ازنظر کیفیت هر دو  پایین می‌آید کمک راهنما پایین می‌آید مثلاً امسال بیست نفر کمک راهنما می‌شوند  سال بعد می‌شود 15 نفر سال بعدش می‌شود 10 نفر اگر این‌چنین باشد که شعبه‌ای است که دارد  ضعیف عمل می‌کند در یک نگاه بارفروشی که در نشریات است و کاری که ازنظر تفکرات روی ره‌جوها انجام می‌شود ارتباط مستقیم دارد.

شعبه سمنان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
توی صحبت‌هایم گفتم شعبه سمنان یکی از شعبه‌های قدیمی است، به نظر من شعبه خوبی است؛ یکی دوتا ایراد دارد که انشا الله آن برطرف می‌شود یکی این است که زیاد خودشان را باور ندارند می‌گویند من ضعیف هستیم، ازنظر مالی افراد درجه‌دو هستیم به همین دلیل بعد از ده سال هنوز نتوانسته ان شعبه‌ای برای خودشان فراهم کنند انشا الله سال دیگر در شعبه خودشان باشند و دیدبانی که سال بعد می‌آید در شعبه خودشان جشن بگیرند.


در پایان اگر حرفی یا صحبتی داری بفرماید؛
من از همه بچه‌های که دارند زحمت می‌کند و خدمت می‌کنید تشکر می‌کنم؛ خدمت کردن در کنگره شکل‌های مختلفی دارد خیلی خدمت‌ها دیده می‌شود و خیلی‌ها دیده نمی‌شود من مثالی که همیشه برای خودم می‌زنم این است که کنگره مثل کشتی عظیمی است که شروعی نموده اما انتهایش دست ما نیست و دارد راه خودش را خودش می‌رود هیچ‌کس هم جلودارش نیست در نوشتار هم خوانده می‌شود راه مستقیم پیش رو ندارد چون پیش رو آن الله است.
اسماً روی عرشه یک نفر ایستاده و دیده می‌شود همه خوشحال هستند و احساس امنیت می‌کنید از حضورش اما شاید یک خدمت در طبقه چهارم زیرین باشد با صورت سیاه بابید دارد آن زغال‌سنگ را می‌ریزد داخل کوره شاید کسی او را نبیند البته آن‌هم در جایگاه خودش باعث متحرک شدن موتور کشتی می‌شود.
همه افرادی که  دست‌به‌دست هم دادیم تا یک نفر به رهایی برسد اگر در تمام این مجموعه یک نفر به رهایی رسید من خودم احساس افتخار می‌کنم به‌اندازه سرسوزنی که در این رهایی نقش داشته‌ام در تمام آن صد نفر رهایی که در روزهای چهارشنبه‌ها می‌آیند؛ اگر نیاید همه ما باید فکر کنیم که چرا این اتفاق افتاد اگر من درست خدمت کنم سفر اولی یا سفر دومی اگر کسی مرا می‌بیند از من یاد می‌گذرد خدمت کردن را؛ اگر من در خدمتم درست عمل نکنم آن‌وقت خیانت که انجام می‌دهم به خودم نیست! بلکه به تمام آن افرادی است که من را می‌بیند.
انشا الله خداوند کمک کند که بتوانیم خدمت هرچند کوچک باشد با نیت صاف به انجام برسد.

 

از اینکه وقتتان را در اختیار ما قراردادید بسیار سپاس گذاریم.

 تهیه و نگارش: مسافر داریوش فنایی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب Share
مرتبط با: مصاحبه ...،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات