a وبلاگ نمایندگی سمنان - مقاله..از مسافر محمد از لژیون هشتم
از اینکه از وبلاگ سمنان بازدید نموده اید، متشکریم. با احترام علی عربی - شما هم می توانید برای درمان قطعی اعتیاد و سیگار به کنگره ۶۰ نمایندگی سمنان مراجعه نمایید.آدرس : سمنان ،بلوار حکیم الهی (محلات) ،شماره تماس: 09361047633 علی عربی
مقاله..از مسافر محمد از لژیون هشتم
شنبه 9 تیر 1397 ساعت 09:51 | نوشته ‌شده به دست علی عربی | ( دیدگاه شما.دلگرمی ما )
دوست، ولی در باطن دشمن


استعمال سیگار  در میان عامه‌ی مردم وجهه‌ی خوبی ندارد و نخواهد داشت..

همان‌طور که همه میدانیم: سیگار تخریب‌ها و زیان‌های فراوانی دارد، علاوه بر اینکه برجسم و بدن فرد زیان می‌رساند بر روح و روان و اعصاب فرد نیز اثرات زیان باری دارد. زیانهایی برجسم فرد مصرف کننده سیگار وارد می‌کند شامل: سرطان ریه و حنجره، زرد و سیاه‌رنگ شدن صورت و تخریب بر روی لثه‌ها لب‌ها و دندان‌ها و... . اثراتی که سیگار بر روح و روان وارد می‌کند سبب میشود: گوشه‌گیری، غمگینی، اعصاب ضعیف و در برخی موارد نیز باعث پرخاشگری می‌گردد.

علاوه بر اینکه سیگار برای فرد مصرف کننده تأثیرات منفی و نابهنجار دارد برای کسانی هم که در معرض دود آن قرار می‌گیرند، اثراتی به‌مراتب مضرتر و زیان‌بارتر دارد که این اثرات سبب ایجاد بیماری: مشکلات ریه و... مشکلات روانی: ناراحتی‌ها و نگرانی‌ها و حتی رو آوردن به مواد مخدر  را در پی خواهد داشت. البته پوشیده نیست که اثرات سوء آن روی افراد مسن و کودکان بسیار بیشتر است. افراد سیگاری بااینکه آگاهی دارند که سیگار خطرات و زیان‌های بسیاری دارد با توجیهات واهی نظیر اینکه با مصرف آن به آرامش و راحتی اعصاب می‌رسند، خود را دور زده  و آن را مصرف می‌کنند.

پس افراد با مصرف سیگار به خود، خانواده، بستگان و به‌طورکلی اطرافیان آسیب فراوانی وارد می‌سازند و تا زمانی که مشکلی جدی برای خود و اطرافیان به علت کشیدن سیگار رخ ندهد، به مصرف آن ادامه می‌دهند و متوجه آثار جدی آن نمی‌شوند. استعمال سیگار  در میان عامه‌ی مردم وجهه‌ی خوبی ندارد و نخواهد داشت و افرادی که سیگار مصرف می‌کنند در جامعه از وجهه‌ی خوبی برخوردار نبوده و همواره در حضور در اجتماع و جمعی که سیگار مصرف نمی‌کنند با مشکلات فراوانی ازجمله از بین بردن بوی بد سیگار، مهیاکردن محل و فرصت برای مصرف سیگار و... روبرو هستند. چون افراد جامعه مصرف‌کنندگان سیگار را با چشم و دیدگاه بدی می‌نگرند و در خیال خود افراد سیگاری را مصرف‌کنندگانی می‌دانند که در آینده‌ای نزدیک به مواد مخدر روی می‌آورند و آینده‌ای تاریک و ترسناک در انتظارشان است. افراد جامعه در باورشان، مصرف‌کنندگان سیگار را افرادی غیرقابل‌اعتماد و اعتبار  می‌پندارند که نمی‌توان روی حرف و عمل آن‌ها حسابی باز کرد.

اگر خوب فکر کنیم و به جهان‌بینی درستی دست پیدا کنیم، به نتیجه‌ای می‌رسیم که آن‌ها رسیدند. اگر درست فکر کنیم، فیلتر سیگارهایی که در محیط اطرافمان رها نموده‌ایم، به این نتیجه می‌رسیم که علاوه بر اینکه با مصرف سیگار به خود و اطرافیان زیان وارد ساخته‌ایم به محیط‌زیست خود نیز ضرر وارد نموده‌ایم که تاوان آن را علاوه بر زمان حال، آیندگان متحمل می‌شوند. مصرف سیگار علاوه بر آسیب‌هایی که گفته شد، تخریب‌های دیگری را دارا هست؛ که غیرقابل‌بازگشت است. این‌گونه آسیب‌ها و تخریب‌ها را، آسیب‌های اجتماعی و ضد شخصیتی بیان می‌نمایند که سبب میشود شخص در جامعه: شأن، شخصیت، منزلت و جایگاهش را از دست بدهد و به‌نوعی بشدت تحقیرشده و کوچک شود. در بیشتر موارد رفتار افرادی که سیگار مصرف نمی‌کنند، بسیار نامناسب بوده و شخصیت فرد سیگاری را زیر سؤال می‌برند، حتی اگر فرد سیگاری از تحصیلات و وضعیت اقتصادی قبل قبول و جایگاه اجتماعی بالا و مناسبی برخوردار باشد. هنگامی هم که فرد غیر سیگاری با فرد سیگاری مواجه میشود، با انبوهی از صحبت‌ها، به‌اصطلاح نصایح و به‌طورکلی صحبت‌هایی که بوی تحقیر می‌دهد همچون: اگر سیگار نکشی می‌میری؟! نگاه کن با سیگار کشیدن خفه‌مان کرد، پف چه بوی بدی، آقا یا خانم اینجا سیگار نکش، اینجا جای سیگار کشیدنِ؟ و...  روبرو می‌گردد و در جاه‌هایی با آن‌ها رفتارهای ضد شخصیتی میشود.

من می‌خواهم این مطلب را در قالب یک دردم دل دوستانه بیان کنم. فرض کنید: سربازی دارای مدرک دکترای حقوق هست و در حال گذران دوران خدمت خود در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. سپاه پاسداران مانند دیگر ارگان‌های دولتی دارای قسمتی بنام بخش حقوقی هست که می‌تواند از تخصص این سرباز بهترین استفاده را بکند ولی به این دلیل که سرباز موردنظر مصرف کننده سیگار است از دیدگاه آنان شایستگی حضور در آن بخش را ندارد و نمی‌تواند در آن بخش فعالیت نموده  و تجربه‌ای کاری برای آینده خود کسب کند. آن‌ها با این نگرش که سربازی که سیگار مصرف می‌کند نه‌تنها نباید به او فرصت کسب تجربه داد حتی او را به قسمت‌هایی می‌فرستند که تحقیر و کوچک شود تا با این کار دیگر سیگار مصرف نکند. بنده حقیر یکی از این سربازانی هستم که به‌منظور خدمت به وطنم و عشق به میهن در حال گذراندن خدمت مقدس سربازی هستم، اما به دلیل استعمال سیگار نه‌تنها موردحمایت قرار نگرفته‌ام بلکه به قسمتی منتقل‌شده‌ام که شخصیت مرا زیر سؤال برده‌اند و کارهایی را باید انجام دهم که حتی شخصیت یک سرباز صفر به او اجازه نمی‌دهد.

که چنین کارهایی را انجام دهد. از طرفی  هنگامی‌که فرمانده این‌جانب  متوجه گردیده که من مصرف کننده سیگار هستم و زمانی هم تخریب مواد مخدر را داشته‌ام، جلوی سربازان صفر و کادری‌ها رفتاری بسیار بد با من داشته  و مرا مورد تمسخر و حقارت قرار می‌دهد و با این رفتار و گفتار خود سبب می‌گردد که: حتی سربازان صفر به خود اجازه دهند که مرا مورد تمسخر قرار داده و مرا به انجام کارهای سخت وادارند. مصرف سیگار من سبب گردیده تا فرمانده من آن را دست‌آویزی قرار دهد برای اینکه هر رفتاری را با من داشته باشد و هر سوءاستفاده‌ای را (تمسخر، سپردن کارهای سخت، سپردن کارهایی که در جایگاه درجه و خدمتی بنده نیست و انجام آن‌ها مربوط به‌مراتب پایین‌تر است) انجام دهد.

او باکارهایی همچون: گرفتن سویچ ماشین شخصی من، گذاشتن خودروی شخصی بنده در محوطه‌ی پادگان و ندادن آن به من، ندادن اجازه خروج قانونی بنده از محیط پادگان، عدم اجازه برای استفاده از عطر و ادوکلن (به این گمان که عطر را برای استفاده‌ی بعد از سیگار می‌خواهم) و... شخصیت مرا زیر سؤال می‌برد. بااین‌وجود با سفر کردن در کنگره و بالا بردن جهان‌بینی درست، متوجه بزرگ‌ترین اشتباه زندگی‌ام شدم و تصمیم  به درمان سیگار گرفتم و در حال حاضر باراهنمایی کمک راهنمای خود در حال استفاده از آدامس برای درمان سیگار هستم و بسیار امیدوارم به رهایی برسم. حال به نظر شما آیا مصرف سیگار ارزش این‌همه ضرر و زیان جسمی و روانی را به خود و اطرافیان دارد؟ آیا ارزش تحقیر و خرد شدن شخصیت را دارد؟ آیا ارزش دارد که با هزینه کردن مالی برای خرید سیگار و هزینه‌ی جانی برای مصرف آن، خود را به خطر انداخت؟ پس بیاییم عزم خود را جزم کنیم تا از امروز درصدد درمان سیگار برآییم .

نویسنده : مسافر محمد علی ملک احمدی از  لژیون هشتم

تایپ متن : مسافر جاسم رحیمیان

ویراستاری و تنظیم : مسافر علی عربی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب Share
مرتبط با: مشارکت مکتوب ...، دلنوشته ...، مقاله ...،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic