a وبلاگ نمایندگی سمنان - جنگ درون (برداشت از سی دی؛ قضاوت)
از اینکه از وبلاگ سمنان بازدید نموده اید، متشکریم... شما هم می توانید برای درمان قطعی اعتیاد و سیگار به کنگره ۶۰ نمایندگی سمنان مراجعه نمایید.آدرس : سمنان ،بلوار حکیم الهی (محلات) ،شماره تماس: 09361047633 علی عربی
جنگ درون (برداشت از سی دی؛ قضاوت)
یکشنبه 26 اسفند 1397 ساعت 13:46 | نوشته ‌شده به دست علی عربی | ( نظرات )

خیلی اوقات اتفاق می افتد که انسان صفات و ویژگیهایی را در افرادی می بیند و حالش بد می شو د و در این اندیشه است که من از آن ویژگی و صفت مبرا هستم. آن صفت را نمی پسندد و خوشش نمی آید ولی باید با کمال اطمینان گفت تو خودت هم از همان جنسی یا خودت هم همان صفت را داری.

زیرا اگر نداشتی نمی توانستی احساس کنی و بدت بیاید. مسئله این است که آن صفت و یا ویژگی مثل دو تا جرم ممکن است در یکی زیادتر باشد و در دیگری کمتر باشد. مثلآ جاذبه ایی که بین خورشید و زمین بوجود می آید یکسان است یعنی نیرویی که به هم وارد میکنند مساوی است اما چون خورشید خیلی بزرگتر است تعیین کننده است و به زمین فرمان میدهد که تو به دور من بچرخ.

پس اگر صفت یا ویژگی بدی را در کسی مشاهده کردیم ودر ما احساس نفرت وبی زاری بوجود آمد آن ویژگی در خود ما نیز هست یا به صورت آشکار یا به صورت پنهان.

این احساسی که بوجود  می آید صرفآ بین دو تا انسان نیست این احساس می تواند بین یک انسان و یک مجموعه یا یک ارگان یا یک کشور بوجود بیاید.

زمانی که دچار احساس بد شدیم در موردش قضاوت انجام میدهیم و شروع میکنیم به تجزبه و تحلیل کردن سپس منجر می شود به محکوم کردن آن شخص یا  مجموعه ایی که نسبت به آن احساس بدی داریم؛ و مجازاتی را برای آن در ذهن و اندیشه مان در نظر می گیریم.

در این موقع دو اتفاق هم زمان می افتد.

در ابتدا انسان درگیر یک جنگ درونی میشود و این توان را دارد که در یک لحظه دها جنگ بکند اگر بعضی اوقات در جنگهای بیرونی گلوله یا توپ به هدف نمی خورد ولی در جنگهای درونی حتمآ به هدف اصابت میکند. جنگهای درونی هم مانند جنگهای بیرونی حاصلی جز تخریب و ویرانی ندارد و باعث می شود از انسان انرژی بسیاری گرفته شود و هزینه اش بسیار بالاست و آدم سنگینی بسیار شدیدی در خود احساس میکند.

و اتفاق بعدی این است که آن بخش تاریک یا صفت ناخوشایند همانند یک قاتل حرفه ای عمل میکند و با هزاران جرم در جایی پنهان میشود و با خیال راحت به نقشه کشیدن برای حرکتهای بعدی مشغول می شود.

این فرآیند همیشه روی قضاوت های بی مورد. محکوم کردن و قیاسهایی که انسان انجام میدهد انجام میشود.

حال اگر انسان این فرآیند را متوقف کند یعنی دست از جنگیدن و محکوم کردن آدمهایی که در آنها صفاتی می بیند که خوشش نمی آید و ناراحتش میکند بردارد و قضاوتی نکند با عث می شود آن صفت یا ویژگی بد را در خودش ببیند همانند نورافکنی که به روی قاتل حرفه ای می آفتد و دیگر نمی تواند پنهان شود مشکل اصلی انسان در مسیر تزکیه و پالایش کردن. زدودن تاریکی نیست. بلکه مشکل اصلی در مرحله تزکیه و پالایش ندیدن تاریکی است.

چون انسان تا زمانی که صفات بد و ناخوشایند را در خودش نبیند دست به پالایش نمی زند و تمام تلاش نفس اماره این است که آن صفت منفی روئیت نشود.

دو نمونه از سؤالاتی که در پایان سی دی استاد امین پاسخ میدهد.

1-با فردی که بارها در مورد ما قضاوت میکند چگونه برخورد بکنیم.

کسی که در مورد انسان قضاوت میکند مطمئنآ بار سنگینی را به انسان تحمیل میکند. حتی انسان به جایی که وارد می شود اگر در مورد آن قضاوت شده باشد می تواند حس کند. کسانی که قضاوت میکنند بار را تحمیل میکنند.

اما مسئله اینجاست که تا زمانی که انسان نسبت به نگاه و دیدگاه دیگران حساسیت داشته باشد و منبع اصلی انرژیش را برای ادامه زندگی از تآیید دیگران و نظر دیگران جذب کند همیشه تیر قضاوت آنها برایش مهلک و کشنده خواهد بود ولی زمانی که تایید دیگران اگر باشد خوشحال می شود و اگر هم  نباشد هیچ. آن زمان برایش آن حساسیت وجود ندارد. به شرط اینکه آن ویژگی یا صفتی که مورد قضاوت هست از بین برود. همانند کسی که معتاد است.

2-آیا انسان اصلا نباید قضاوت بکند؟

انسان در مورد مسائلی که مربوط به خودش هست باید قضاوت کند؛ اما حیطه قضاوت او نباید وارد حریم دیگران بشود و در مورد مسائلی که علم و اگاهی ندارد نباید قضاوت کند.

انسان در مکانی که مورد قضاوت قرار میگیرد و ایرادهایش دائما به او گفته میشود رشدی پیدا نمی کند آن مکان نه امن است نه مناسب برای رشد. مکان امن جایی است که انسان دیگران را مورد قضاوت قرار نمی دهد مگر در جایگاههای تعیین شده.

نتیجه:

مشکل اصلی انسان ابتدا از ذهن شروع می شود؛ زیرا ذهن ما مدام در حال حرف زدن است همچون دیوانه ای که فقط می خواهد شلوغ کند. منبع اصلی ناآرامی هر انسانی ذهن شلوغ است ذهن می خواهد شرایط، اتفاقات و آدمها را کنترل کند. مدام نگران است که مبادا اتفاقی بر خلاف میلش بیافتد از این رو دچار ترس، خشم... می شود و پیشاپیش در باره هر چیزی قضاوت میکند ما بایستی هر چیزی را همان گونه که هست بپذیریم و با واقعیت هرچیز روبرو شویم و بدانیم قضاوت منبع اصلی به هم ریختگیهای انسان است.

با تشکر از استاد امین دژاکام

نویسنده: علی عربی (لژیون هفتم)

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب Share
مرتبط با: مقاله ...، مشارکت مکتوب ...، دلنوشته ...،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات