a وبلاگ نمایندگی سمنان - کارگاه آموزشی جهان بینی چهارشنبه؛ وادی ششم
از اینکه از وبلاگ سمنان بازدید نموده اید، متشکریم... شما هم می توانید برای درمان قطعی اعتیاد و سیگار به کنگره ۶۰ نمایندگی سمنان مراجعه نمایید.آدرس : سمنان ،بلوار حکیم الهی (محلات) ،شماره تماس: 09361047633 علی عربی
کارگاه آموزشی جهان بینی چهارشنبه؛ وادی ششم
شنبه 19 بهمن 1398 ساعت 22:57 | نوشته ‌شده به دست مدیر وبلاگ سمنان | ( نظرات )

جلسه ششم از دوره شصت و هشتم، سری کارگاه‌های آموزشی کنگره 60، ویژه مسافران و همسفران سفر دوم، به استادی و نگهبانی مهندس و دبیری مسافر مهدی با دستور جلسه «وادی ششم»، در روز چهارشنبه مورخ 98/11/16 ساعت 8:30 آغاز به کار کرد.


بالاترین نفس، نفس مطمئنه است. عقل همیشه فرمانش را درست صادر می کند.

سخنان استاد؛
امیدوارم حال همه شما خوب باشد، حال من هم بحمدلله خوب است.
پله آخر ، 0.3 سی سی اگر دو روز هم طی شود، کافی است. اگر 3 ، 5 یا 7 روز از این پله گذشت، راهنما می تواند برای رهایی شاگردش را بیاورد.
نکته بعد، ما پایلوتی را در خانم های مسافر تازه واردین اجراء کرده ایم، امیدواریم بعدها همه جا این موضوع اتفاق بیفتد. شخص تازه وارد، وقتی وارد می شود، جلسه اول ، دوم و سوم با یک راهنمای تازه واردین بنشیند. یکی بخاطر اینکه راهنمای تازه واردین می داند که چه چیزهایی به این شخص گفته است و همه چیز را تکمیل به او انتقال می دهد، یکی دیگر اینکه شخص تازه وارد، دلگرم تر می شود. همینطور می تواند برنامه شخص تازه وارد را مرتب کند، مثلاً اگر شخص شیشه می کشد، هروئین هم می کشد، به او می گوید، سعی کن در این سه جلسه شیشه نکشی و هروئین را منظم کنی.
یکسری فرم هم داریم که به صورت پایلوت در آورده ایم. این فرم ، فرم قرص است که شخص تمام قرص هایی که مصرف کرده است با قید زمان و میزان مشخص، پر می کند.
در ضمن قرار است که یکسری کارها را به عهده لژیون تازه واردین بگذاریم، نحوۀ مصرف اوتی و استفاده از سرنگ و ... برعهده راهنمای تازه واردین خواهد بود. الآن هم به صورت پایلوت در خانم های مسافر انجام گرفته است.
موضوع قرص و فرم های قرص هم در آینده، بر روی خانم های همسفر هم اعمال خواهد شد.
ـ جریمه ها: یک نفر خسارت وارد کرده است، 500هزارتومان جریمه شده است، 400هزارتومان داده است، 100هزارتومان نداده است، از این به بعد فقط یک سوم جرایم قبلی را شخص پرداخت خواهد کرد.
ما نمی خواهیم افراد را اذیت کنیم و خسارت ها بایستی حتماً دریافت شود، چون این خسارت مثل دوا است و برای شخص خیلی خوب است. به سلامتی شخص کمک می کند. یکسری چیزها را شخص قدرش را نمی داند، شما هر روز کفش می پوشید، ولی قدر کفشهایتان را نمی دانید، ولی اگر یک روز کفش نپوشید، قدر کفش را خواهید دانست. ما در اصل خسارت نمی گیریم، فقط می خواهیم شخص را هشیار وبیدار کنیم.

دستور جلسه: حکم عقل را در قالب فرمانده کل به اجراء درآوریم.
چیزی که بین معتادین مطرح بود، مسئله اشتباهی بود. ما یک صفحه سفید نقاشی اگر داشته باشیم، می توانیم همه چیز روی آن بکشیم، ولی اگر خط خطی باشد، نمی توانیم کاری کنیم. اگر یک ظرفی خالی باشد، داخلش می توانیم همه چیز بریزیم، ولی اگر این ظرف پر باشد، نمی توانیم کاری کنیم. در بین معتادین این مسئله مطرح بود که ما از عقل ناقص برخوردار هستیم و عقل ما مشکل دارد و چون از نقص عقلی برخوردار هستیم، معتاد شدیم. من با این قضیه کاملاً مخالف بودم و اتفاقاً معتادین از عقل بسیار خوبی برخوردار هستند.
آیا الگوی ما در اعتیاد فقط کارتن خواب است؟ هرکس که مصرف کننده اعتیاد است، آیا الگوی کارتن خواب است. کارتن خواب یک صدم جمعیت معتادان را تشکیل می دهد. اکثر خارجیها شراب و مشروب و الکل می خورند، ولی چقدر از این افراد الکلیسم هستند؟ خیلی ها گدایی می کنند، ولی معتاد نیستند! خیلی ها هستند که دزد هستند و اصلاً معتاد نیستند. خیلی ها هم هستند که معتاد هستند، ولی کارتن خواب نیستند.
ما معتاد داریم که متفکرترین افراد است، بهترین جراح است، بهترین فیزیکدان است و مشکلش این است که در ساعت مشخصی، کارش را انجام می دهد.
اعتیاد مربوط به زمان های کهن است. در بعضی از جنگ ها افراد تریاک می خوردند، نوش داروی ما همان محلول شراب و تریاک بود و مورد استفاده قرار می گرفت. نسل های جدید، بلد نبودند که چه کار کنند و شروع کردند به خوردن تریاک، کشیدن هروئین، خوردن قرص و ...
من جوان تقریباً 27 ساله بودم، رفتم پیش دایی ام، بالای 80 سال داشت و تریاک می کشید، باغ را بیل می زد و 14 بچه داشت. من رفتم باغ داییم، منقل را آتش زد و یک وافور بزرگ آورد،  یک نعبلکی تریاک هم آورد گذاشت جلوی من، من هم جای خالی شروع کردم به کشیدن. گفتم دایی نمی کشی؟! گفت تو بکش. بعد دست کرد زیر تشک، یک وافور درآورد خیلی کوچیک و چند عدس تریاک کشید. آنها می دانستند چه کار کنند.
خلاف کردن هم یکسری قانون داشت. این ها هیچکدام ناقص عقل نبودند. الآن جوان بلند می شود، تریاک و شیره می خورد، حشیش می کشد، انواع قرص ها را می خورد، عرق هم می خورد و هرچه گیرش می آید مصرف می کند، نزدیک به دو سال، خانواده اش منحدم می شود و همه چیز را از دست می دهد. می خواهم این را بگویم که ما درست فکر کردن را بلد نبودیم، آموزش درست مصرف کردن را بلد نبودیم.

شما مواد مخدر نباید مصرف کنید، نباید مصرف کنید، نباید مصرف کنید، اگر می خواهید مصرف کنید، راه دارد. در قدیم چاقوکشی می کردند، این چاقوکشی رسم و رسومی داشت، چاقو را در دستش می گرفت، یک میلیمتر سر چاقو بیرون بود، وقتی به کسی می زد، فقط خط می کشید، فقط پوست شخص را خط می انداخت. شخص چیزیش نمی شد. الآن شخص یک قمه بر می دارد و تا دسته فرو می کند در شکم شخص. فردا هم بالای چوبه دار.
من این کارها را تائید نمی کنم، مقایسه می کنم. هر کاری راه و رسم خودش را دارد.
بعضی از بچه های بین ما، شغل هایشان را عوض کردند، گفتند شغل ما به گونه ای است که اگر من دروغ نگویم، روزی کسب نمی کنم، بنابراین شغلم را عوض می کنم.
همۀ ما عقل داریم، همیشه دو صدا شنیده می شود، یک صدای سمت چپ و یک صدای سمت راست. هر کاری بخواهیم انجام بدهیم، یکی به ما می گوید، این کار خوب است و یکی به ما می گوید، این کار بد است. یعنی هر دو دلیل می آورند و نظراتشان را بیان می کنند. شما خیلی از کارها را روی الهام و القاء انجام می دهید، ولی متوجه نمی شوید، ولی به ما گفته می شود. عقل باید اینجا وارد قضاوت شود و می گوید این کار خوب نیست، این ما هستیم که به فرمانش گوش نمی کنیم. ما هر کار ضد ارزشی می خواهیم انجام بدهیم، عقل می گوید انجام نده، ولی ما باز انجام می دهیم. چون قدرت نفس اماره قوی است، نمی توانیم حرف عقل را گوش کنیم. عقل اشتباه نمی کند، این نفس اماره است که قوی است.
وقتی انسان از مرحله حیوانی به مرحله انسانی می رسد، بالاترین نفس در مرحله حیوانی، مساوی است با پایین ترین نفس در مرحله انسانی. انسان اگر در مرحله حیوانی باشد، نفس اماره به او فرمان می دهد و او انجام می دهد. حرف عقل را گوش نمی کند و هر کار اشتباهی انجام می دهد، خوشحال است.
نفس اماره، امر می کند به سمت بدی ها و هرکاری را می خواهد انجام می دهد و کاری به خیر و شر ندارد.

بعد وارد نفس لوامه و سرزنش کننده می شود. شخص کار خلاف را انجام میدهد، بعد پشیمان می شود. کسانی که وارد کنگره می شوند، در مرحله لوامه قرار دارند.
باید از این مرحله هم عبور کند و وارد نفس مطمئنه شود. وقتی وارد این نفس شد، تمام کارهایی که انجام می دهد، درست است، چون از عقل پیروی می کند. البته نفس مطمئنه ممکن است در مراحل متعدد باشد، ممکن است یک موجود در چندین مرحله به نفس مطمئنه رسیده باشد، ولی در چندین مرحله به نفس مطمئنه نرسیده باشد.
خداوند می گوید: بالاترین نفس، نفس مطمئنه است.  عقل همیشه فرمانش را درست صادر می کند.
من فکر نمی کنم، هیچ انسانی بتواند به طور مطلق به فرمان عقل نزدیک شود.
ولی ما در دعاهایمان می گوییم ما را با روشناییها آشنا گردان، تا به فرمان عقل نزدیک شویم و به مکانی برسیم که از آنجا انشعاب یافته ایم.
از اینکه به صحبت های من گوش دادید، از همه شما سپاسگزارم.

نگارنده: مسافر احمد شریفیان

نام فایل

تاریخ

لینک

فایل صوتی سخنان مهندس

98/11/16

دانلود

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی جهان بینی چهارشنبه آکادمی،

برچسب‌ها: وادی ششم،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافرابراهیم لژیون 2نمایندگی سمنان یکشنبه 20 بهمن 1398 22:33
سلام مهندس سلام استاد سلام همه چیزه من درود بر شما خیلی مخلصیم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات